ApriliaTech

DÍLY


Tato sekce vznikla jako odpověď na dotazy, které směřovaly k nákupu dílů a příslušenství pro RS 125. Zároveň tím však chci upozornit na to, že zdaleka ne všechno, co k RS 125 potřebujete, musíte nakoupit u dealera aprilie.

Čtyři kategorie

První jsou tu opravdu spotřební díly. Tím mám na  mysli záležitosti podléhající přímému opotřebení či spotřebě. Gumy, řetězové sady, (okrajově provozní kapaliny, maziva, a autokosmetika), brzdové destičky, zapalovací svíčky, baterie, žárovky. Tyto věci jsou velmi dobře k sehnání a stačí zajít do nejbližšího solidního motoobchodu jakéhokoliv zastoupení a poptat se. Obvykle vám rádi poradí, jsou z toho totiž živi. Tyto díly nabízí více výrobců, tak je možné vybrat si vámi oblíbenou značku.

Druhou kategorii by sice šlo také zařadit mezi spotřební zboží, ale je tu nepatrný rozdíl. Tyto díly nejsou tak masově rozšířeny a většinou je nekupujete tak často. Patří mezi ně různá těsnění, gufera, ložiska, vzduchové filtry, brzdové a spojkové páčky, blinkry nebo plexištíty.  Pro nás, kteří sedlají dvoutaktní vysokootáčkové stroje sem patří i písty, ojniční sady, ložiska motoru, nové povrchy válců (nejsou to sice díly, ale patří to sem) a těsnící sady motoru. Toto už je obtížnější sehnat a obvykle se na to specializuje jenom pár prodejců.

Pak tu máme díly, které se běžně nemění. Stručně řečeno to je vše, co jsem ještě nevyjmenoval.  Části podvozku, rámu, ostatní díly motoru, kapoty, elektronika a podobně. Přijdou většinou ke slovu v případě nehod či u neobvyklých poruch. Tady už není jiná možnost, než se obrátit na síť oficiálních servisů, nebo na někoho, kdo tyto díly doveze z továrny či ze servisu v zahraničí. Předesílám, že italské originální díly jsou drahou záležitostí. V řadě případů přicházejí na řadu díly z druhé ruky, což je taky docela dobrá a levnější varianta. Ovšem pozor na pochybné dobírky a věci, které nemůžete před koupí vyzkoušet. Podvodníků je u nás stále dost.

Poslední kategorií je tuning. Ať už optický, výkonový nebo prostě výměna sériových dílů za díly technicky kvalitnější. V zahraničí se toho speciálně na RS dá koupit velké množství. U nás je to bohužel horší. I tak se tu ale dají koupit laděné výfuky, kity na zvýšení výkonu, pancéřové hadice, otevřené filtry, trysky, karbonové klapky sání, speciální svíčky nebo karbonové kapotáže. Dále si můžete RS ověsit nepřeberným množstvím serepetiček typu: neonové výbojky, diody, samolepky, mřížky a tak dále. Takové blbinky seženete i v hypermarketu, ale kvalitnější zboží vedou samozřejmě specializovaní prodejci a dost často se hodí i věci od autodoplňků.

E-shop

Dříve byla tato sekce odkazovníkem na prodejce, ale dělat tu reklamu ostatním zadarmo mě přestalo bavit. Takže pokud máte zájem o jakékoliv díly na RS 125 nebo jiné díly z výše uvedených kategorií , tak se předně podívejte na můj e-shop a pokud nenajdete to, co jste hledali,  tak mě kontaktujte.  Za dobu provozu těchto stránek jsem nashromáždil množství kontaktů, takže nemožné realizuji na počkání a zázraky do tří dnů.

Hojkman