ApriliaTech

OSVĚTLENÍ LED DIODAMI


Jednoho pěkného slunného dne se má milá aprilka rozhodla že mi dá najevo že něco není v pořádku klepáním motoru a jelikož vím že to není žádná sranda, tak sem se rozhodl  že ji nechám rozdělat  a spravit. A tak se zrodila myšlenka odlišit se od ostatních a zkrášlit už tak pěknou mašinu.

Jelikož na to nejsem nějak extra finančně, chtěl jsem to řešit co nejlevněji, což se nakonec povedlo. Po brouzdání tuningových stránek sem zavrhl neony a to ze dvou důvodů. Jednak jsou křehké a praskají a navíc jsou drahé. Navíc je měli všude pouze v modré, zelené, fialové a bílé. Vůbec nechápu proč neměli žluté. Nakonec sem se rozhodl pro diody. Na e-shopu GM Electronics sem si našel 35 cm LED modul o 24 diodách na 12V. A cena 180kč  (bacha, s poštovným to vyjde na 270!). Kdo by ale chtěl, může si takovou lištu vyrobit i doma. Diody jsou zapojeny paralelně po 3 v osmi sériích (teď doufám že sem to napsal dobře) takže je vcelku jedno jak je rozdělíte, každá série je na 12V.

Původně sem plánoval umístit je na kraje chladiče, což ostatně nevypadá špatně, ale nakonec sem se rozhodl umístit je na boční plasty z vnitřní strany u mřížky (obr 1).

Jak je vidět na obrázku, jsou diody umístěny tak, aby částečně přesahovaly přes okraj plastu. Jsou tak lépe vidět, ale osvětlují i prostor vedle motorky.

Lištu jsem rozřezal nožem na dvě půlky . Na obrázku je vidět celý již rozpůlený modul z obou stran.

Upevnění jsem řešil následovně:  Plast na který jsem to lepil, jsem odmastil a použil oboustrannou lepící pásku k upevnění dřevěného hranolku. Na jeho boční stranu jsem poté přilepil stejným způsobem polovinu lišty. Dřevěný hranolek můžete vynechat a lepit rovnou na plast, ale já chtěl, aby byly diody z boku vidět, ale výsledek je v celku stejný.

Následuje zapojení elektroinstalace:

Také se snažte použít nějaké slušné konektory. Naštěstí sem měl doma packy kterými jsem uchytil dráty na modul bez nutnosti pájení. Je to výhoda, protože nemusíte vytahovat pájku pokaždé když budete sundávat boční plasty. Pouze při ukostření sem nanesl trochu cínu, aby se nedocházelo k vytažení nebo špatnému kontaktu.

Dávejte pozor na motor a jiné horké věci. Veďte kabely tak, aby ničemu nebránily a byly pokud možno volné. Diody mají zanedbatelný odběr, takže se nemusíte bát že by vám vybily baterii. Vypínač sem umístil schválně na místo kde ho hned tak někdo nenajde, protože vám je  může kdokoliv zapnout.

Policie:  Tu radši nepotkávejte, tedy alespoň když budete mít diody zapnuté. Mohly by vám nastat problémy.

Holyleader